Yaşlı İnsanlara Genç Kanı Satan Şirket

haftalık_günlük_bilim

Genç insanların kanı, uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırrı olabilir mi? Bunu destekleyen bilimsel veriler yeterli değil. Fakat Jesse Karmazin isimli girişimciye göre bu sorunun cevabı kesinlikle evet.

Filmlerde ve hikayelerde ölümsüz olmak isteyenlerin genç insanların kanlarını kendilerine enjekte etmelerine şahit oluyoruz. Bu durumun artık gerçek olmaya başlaması hem heyecan verici hem de korkutucu. Heyecan verici çünkü kan değişimi ile insan ömrünün daha da uzama ihtimali var. Korkutucu çünkü bunun ispatlandığına dair bilimsel verilere ulaşmak için henüz erken. Fakat bu konuda bilimsel çalışmalar devam ediyor. Örneğin Londra Üniversitesi Akademisi, yaşlı insanlara genç insan kanı yükleme testlerini sürdürüyor. Akademi araştırmacısı genetikçi Dame Linda Partridge bunama, kanser ve kalp hastalıklarına genç insan kanının çözüm oluşturacağını söylüyor. Ancak bu yöntem henüz test aşamasında. Bunun gibi gelişme aşamasında olan daha farklı deneyleri de örnek olarak gösterebiliriz. Ancak her biri farelerde başarılı olduğu için insanlarda da başarılı olabileceği ihtimali üzerine kurulu. (Forever Labs’ın yürüttüğü bir başka çalışma ise bir insandan alınan kök hücrenin aynı kişiye yaşlandığında tekrar enjekte edilmesine yönelik. Bunun da bir gençleşme yöntemi olabileceği düşünülüyor)

Fakat Jesse Karmazin isimli girişimci, genç insan kanının yaşlılara enjekte edilmesi fikrinin kesinlikle başarılı olacağını düşünüyor. Sadece düşünmekle kalmıyor, kurduğu Ambrosia isimli klinik zinciriyle yaşlı insanlara genç insanların kanını satıyor.

haftalık_günlük_teknoloji

Ambrosia, Jesse Karmazin tarafından 3 yıl önce kurulan bir şirket. Genç insanlar, bu şirkete kanlarını bağışlıyor ve Ambrosia bu kanları yaşlı insanlara ücret karşılığında veriyor. 1 litre kan 8,000 Dolarken, 2 litre kanın fiyatı 12,000 Dolar. Şirketin 5 farklı şubesi var ve güvenilirliği tartışmalı olan bu nakli, ABD’nin farklı yerlerinde gerçekleştiriyor. Üstelik kan satın almak isteyenler Paypal aracılığıyla da Ambrosia şirketine ödeme yapabiliyor.

Şirket, yapılan bu işlemlerin güvenli olduğunu iddia ediyor. Belki de gerçekten güvenlidir fakat kan naklinin güvenilir olduğuna dair doyurucu bilimsel kanıtlar yok. Şirketin web sitesi burada. Web adresinde deneylerin test edildiğinden ve güvenilir olduğundan kabaca bahsedilmiş. Söylentilere göre Ambrosia şirketinde yapılan işlemin güvenilir olduğuna dair tek ispat, Jama Neurology’de yayınlanan bu araştırma: Bu araştırmaya göre yöntemin başarılı olduğu savunulmuş. Ancak araştırmaya az kişiye katılmış olması ve testlerde sık sık farelerin kullanılması, bu araştırmanın insanlar üzerindeki geçerliliğini sorgulatıyor.

Aynı zamanda Ambrosia şirketi, 2017 yılından beri yetişkin insanlara genç insanların kanını enjekte ederek test yaptığını söylüyor. Şirket yetkililerine göre test sonuçlarına bakılırsa uygulama son derece başarılı. Fakat test sonuçları şimdiye kadar kimseyle paylaşılmadı. Dolayısıyla 2017 yılından itibaren yapılan test sonuçlarının paylaşılmaması yetişkinlere genç kanı verme işleminin güvenilirliğini zedeleyen bir konu.

Doğruluğu ispatlanmamış bir yöntem ile insanlara kan satan Ambrosia şirketi, kimine göre insanları sömürüyor. Şirketin yaptığı işlemin belki bir zararı yoktur ancak faydasının olduğunu söylemek de mümkün değil. Şimdilik bu yöntemin sıradan bir kan naklinden hiçbir farkı yok gibi görünüyor. Ancak insanlara uzun bir hayat vaat eden bu yöntemin ne kadar başarılı olduğu, olası tehlikelerinden daha geri planda kalacak gibi.

Kaynak: Business Insider

Reklamlar

Yaşlı İnsanlara Genç Kanı Satan Şirket’ için 2 yanıt

  1. Müthiş bir bilgi… futuristikler için özellikle… yaşlanmayı durdurma üzerine yöntemleri yazacağım,öncesinde okumuş olmam iyi oldu. Paylaşımınız için teşekkürler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s